У општинама по Србији у току је велико спремање. Све је више оних које се журно мењају и дотерују, како би биле привлачније за домаће и стране инвеститоре. За нови избор општина којима ће бити додељен сертификат „Општина са повољним пословним окружењем” пријавиле су се 53 локалне самоуправе. Верификациона комисија ће их оценити и до краја месеца објавити оне које су ушле у процедуру сертификације, чији је циљ достизање међународних стандарда у кључним областима локалне привредне политике и функционисању локалне администрације.
Да би могле да рачунају на помоћ републичких институција и невладиног сектора у стварању услова за привлачење инвестиција и раст запошљавања, општине морају да приложе планска документа и стратешки план. Да докажу да су поједноставиле процедуру издавања грађевинских дозвола, да имају услужни центар, кол центар за примање жалби и да прате на шта се све грађани жале, као и да имају саветодавни одбор састављен од локалних привредника.
Виолета Јовановић, директорка Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД), каже да и са 40 одсто испуњености наведених услова, општина може да се кандидује за сертификат. Најважније је, каже, како локална самоуправа размишља.
– Велики одзив недвосмислено указује на значај и препознатљивост овог програма који нуди смернице за општине, спремне да се реформишу и постану поуздан партнер привреди – истиче Јовановићева. – Одговорно управљање у јавном сектору и већа отвореност општина да поред изворних надлежности (обезбеђивање инфраструктуре и комуналних услуга) уваже и захтеве привреде, охрабрујући су знаци да је суштинска реформа на локалном нивоу већ почела. Овај програм, према њеним речима, подстиче и здраву конкуренцију међу општинама. Пореде се са суседима и прате примере добре праксе у региону и ослушкују потребе локалних привредника, унапређујући сервисе грађана, привреде и инвеститора.
Дејан Јовановић, државни секретар за регионални развој у Министарству економије, сматра да велика заинтересованост општина из различитих региона Србије указује на то да су локалне самоуправе схватиле колико је важно да постану партнери привредницима, унапреде пословање локалне администрације, смање процедуре и ефикасније опслужују грађане и привреду.
– Стварање повољне пословне климе подразумева и већи развој и раст сектора малих и средњих предузећа, која су мотор раста привреде и отварања нових радних места – наглашава државни секретар. – Сигурно је да инвеститори, посебно страни, радије долазе у општине за које су чули да су изградиле добру пословну климу и да брину о потребама инвеститора.
Општине које стекну сертификат, додаје Јовановић, добијају потврду да су постигле одређени ниво квалитета услуге, добру пословну климу која подразумева висок степен професионализма локалне администрације и лакшу комуникацију са локалним властима.
– У време када радимо на смањењу администрације и гиљотини прописа, важно је да општине учине администрацију приступачнијом, а процедуре за добијање дозвола једноставнијим и бржим. Више сертификованих општина значиће да је у Србији створена сигурна и повољна пословна клима за улагање. Што више општина спремних за нове инвеститоре и предузетнике, то су веће шансе за развој региона – каже Јовановић.
Општине које су се пријавиле за сертификацију су: Рума, Осечина, Крушевац, Деспотовац, Нови Пазар, Ковачица, Кула, Бујановац, Зрењанин, Краљево, Пожега, Књажевац, Житорађа, Вршац, Ковин, Власотинце, Кањижа, Сомбор, Чачак, Ивањица, Пожаревац, Нови Бечеј, Свилајнац, Ћуприја, Лучани, Ражањ, Стара Пазова, Бољевац, Уб, Врњачка Бања, Коцељева, Мајданпек, Пирот, Ада, Беочин, Велика Плана, Медвеђа, Алибунар, Шабац, Сремска Митровица, Трстеник, Ниш, Смедеревска Паланка, Лапово, Зајечар, Нови Сад, Топола, Бач, Панчево, Пријепоље, Кикинда, Ваљево и Смедерево.
Извор: Политика