Аутобуске и железниче станице у Врању, Нишу и Лесковцу, закрчили су од јутрос родитељи у ишчекивању своје деце, која годинама раде у иностранству, а која су дан раније и ноћас кренула у своја родна места с картом само у једном правцу.
Млади из ових крајева годинама масовно одлазе на рад у Европу и Америку и не враћају се, а овакав драматичан преокрет уследио је после вишемесечних припрема и коначног састанка Удружене дијаспоре Југа Србије, одржаног пре недељу дана у Франквурту, што домаћи медији нису забележили.
„Долазимо и не враћамо се више. Одлучили смо да посао потражимо у фабрикама које су протекле три године отваране на југу Србију, а било је масовних отварања. Читали смо страхове политичара да у њима нема ко да ради, па ево нас“, јавља нам телефоном Владимир Влада Милентијевић из Лесковца.
Разговарали смо и с председником Удружења дијаспоре Југа Србије Момчилом Никодијевићем из Ниша, који каже да се младима долази и капитал богатијих Срба.
„За средњшоколце који су израбљивани за ситне паре по фабрикама у Европи, бће места у фабрикама у Нишу, Лесковцу и Врању и у фабрикама у мањим местима, као што су Лебане, Медвеђа, Владичин Хан, Прокупље и тако даље, а за високообразоване људе ћемо из темеља подићи највећи на свету Институт за испитивање порекла и генетског кода Срба, којима ћемо доказати за сада непризнате теорије да су Срби најстарији народ на свету и праоци других народа и да нису, како су нас лагали официјелни историчари, пореклом из неких мочвара иза Карпата“, екслузивно за Југмедиу износи Никодијевић планове удружења.
Новац за изградњу и опремање петоспратног универзитета са, чак 1000 лабораторија, је већ обезбеђен и формиран је Фонд за плате запослених на Институту Југа Србије.
„Од државе Србије ништа не тражимо, већ држави Србији поклањама. Бизнисмени српског порекла широм света већ уплаћују богате донације, а јављају нам се и бизнисмени из Немачке, Норвешке, Енглеске, Америке, чак и из Азерјбеџана и Индије јер их је ова идеја веома заинтересовала“, истиче потпредседница Удружења Нада Херц, проф. др медицинских наука која се пре месец дана вратила из Нјујорка и која ће бити вођа једног од тимова у новом институту.
Једини проблем је што још није одређена локација и он, наглашава, мора да буде решен у наредних недељу дана. Ниш, Лесковац или Врање, ко понуди бољу локацију комунално опрељену, тај ће имати и највеће бенефите“, наглашавају наши саговорници.
Иако свако од њих има сопствени аутомобил купљен у иностранству, симболике ради, одлука је донесена да се сви они врате закупљеним аутобусима или железницом. „То су једине опције које смо имали. Мало ме нервирају ови спори возови у Србији, но, задовољство нема цену“, прича саговорник с почетка нашег текста.
Југмедиа ће на својој Фејсбук страници прености масовни долазак младих Лесковчана, Нишлија и Врањанаца са аутобуских и железничиких станица.
Срећан вам 1. април, Дан шале
Извор: www.jugmedia.rs/