Једна породица у Србији може пристојно да живи од два хектара боровнице, 3,5 до четири хектара малина, од 2,5 до три хектара јагода и трешања, ако засади купине, јабуке и крушке на пет хектара, или орах, леску, вишњу, шљиву или брескву на површини од 10 хектара, искуство је професора Кесеровића
БЕОГРАД – Национални тим за препород села Србије позвао је данас повратнике из иностранства да улажу у воћарство, а министар и један од координатора тима Милан Кркобабић каже да у воћарство вреди улагати и да би волео да и данас, као некад, извоз воћа и воћних прерађевина буде златни посао Србије.
Национални тим за препород села Србије препоручује повратницима из иностранства које сорте воћа да гаје и поручује им да шанса да инвестирају у воћарство и зараде за пристојан живот своје породице постоји у свим крајевима Србије.
фото: Бета/Саша Ђорђевић
“Први извозни посао Србије у Америку је био извоз сувих шљива 1893. године, када је извезено 30.000 тона шљива, инкасирано 37 милиона долара и – Србија је избегла финансијску кризу, рекао је Кркобабић.
Како је саопштио Кркобабићев кабинет, поводом недавног позива копредседника Националног тима за препород села Србије, министра Милана Кркобабића и академика Драгана Шкорића повратницима из иностранства да улажу у своју отаџбину, стигла су многа питања из земље и иностранства, а најчешће је оно коју производњу се исплати улагати и у које крајеве Србије ваља инвестирати.
После консултација са стручњацима Академијског одбора за село Српске академије наука и уметности, министар Кркобабић и академик Шкорић истичу да се воћарство показало као одличан модел у развоју неразвијених подручја Србије и у решавању економских, социјалних и демографских проблема.
Копредседници тог тима истичу да, према међународно признатом искуству професора Зорана Кесеровића, једна породица у Србији може пристојно да живи од два хектара боровнице, 3,5 до четири хектара малина, од 2,5 до три хектара јагода и трешања, ако засади купине, јабуке и крушке на пет хектара, или орах, леску, вишњу, шљиву или брескву на површини од 10 хектара.
Велике шансе за финансијски успех постоје, како сматрају, и у гајењу јагодастих воћних врста у пластеницима. У саопштењу се наводи да се у структури извоза пољпривредних производа Србије малина, јабука и вишња налазе међу првих десет извозних производа.
Извор: (Курир.рс/Тањуг)