© Razmena znanja – 2019. All rights reserved.
Центар за размену знања је платформа за афирмацију примене практичних знања, вештинa и искуствa у савременом пословању. Група привердника – састављена од економиста, правника, инжењера и других професија представља програм активности који доприноси јачању просперитета не само појединца већ и целе заједнице.
Један од основних мотива нашег ангажовања је забрињавајућа чињеница што сваке године Србију напусти преко 50.000 стручних и способних људи, који су нама и те како потребни. Знајући њихове разлоге одласка сматрамо да је овакав један програм неопходан који је усмерен на сарадњу и организацију привредних субјеката са циљем да за њих пронађемо радна места. Увек постоји нада да може боље, а то боље су млади људи и њихова покретачка иницијатива за остваривање пословних циљева.
Програм се заснива на учењу једни од других о БИЗНИСУ – ПОЗИЦИЈИ РАДНОГ МЕСТА и НАПРЕДОВАЊУ, како да се јасније види, правилније доносе одлуке, боље разумеју дешавања на тржишту и сл. Млади су одавно увидели да им школа не пружа потребна знања која омогућавају да дођу брже до посла и обезбеде своју егзистенцију. Уколико се њихова струка не тражи на тржишту, морају се преквалификовати или покренути сопствени бизнис. Морају пратити нове трендове пословања и континуирано усавршавати.
У нашем раду руководимо се чињеницама да : „НИКО НИШТА НЕ МОЖЕ САМ ОСТВОРИТИ и “НИКО НЕ ЗНА СВЕ” Некоме ће ово можда изгледати врло лако и једноставно, али пракса показује да се већина људи понаша супротно од ових сазнања. Да би поткрепили ову чињеницу, сетимо се само колико пута смо и сами олако прихватили нечије мишљење а испоставило да није било тачно. То у обичном животу не мора да има неке значајне последице али у бизнису може скупо да нас кошта. Замислите како се осећају они који су склопили лоше пословне уговоре, уложили своју уштеђевину, подигли кредит и довели себе у незавидну ситуацију. Такво размишљање представља „ЗАМКУ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ“.
Предузетништво је сложен процес који од менаџмента захтева сталнa истарживања и анализу: тржишта, конкуренције, корисника, стратегије, измене прописа и тд… Овакав приступ може позитивно утицати и на ширу друштвену јавност а посебно на локалне државне службенике како би њихов однос према предузетништву и његовом потенцијалу био схваћен на прави начин.
Програм се паралелно одвија у два нивоа активности:
Први део, програма се заснива на подршци младима у доношењу одлуке да започну сопствени бизнис или пронађу послодавца.
Презентацијом пословних делатности, путем видео садржаја и интерактивном комуникацијом, покушаћемо да се што реалније суоче са њеним изазовима, како би могли да се одлуче да ли да је и сами започну. Подстакнућемо их да сами увиде која се знања и вештине траже за одређену делатност и на који начин их могу адекватно применити. Способност и вештине које вежбом требају стећи одређују колико ће бити искоришћена њихова интелигенција.
Наш задатак је и да им помогнемо да пронађу одговоре на следећа питања. Који су послови актуелни и финансијски исплативи? Колико је ваше знање потребно тржишту? Да ли сте сагледали све своје ресурсе ? Да ли имате јасан пословни циљ ? Да ли сте спремни да покренете сопствени бизнис? Да ли знате његов ризик ? и сл. Активним укључивањем у рад овог програма гарантује им брже и квалитетније одговоре. Уколико желите да постанете учесник радионице у прилогу су вам ПРИЈАВЕ: ПРАКСА И РАДИОНИЦЕ .
Други део програма је намењен постојећим младим привредницима: “Како сачувати бизнис”.
Сви знамо за изреку: „Лакше је стећи, него сачувати“. Ако узмемо у обзир експанзију технолошких достигнућа, увођење роботике у многе привредне гране, треба имати одређену визију како остати на тржишту. Одрживост бизнис тражи партнерство, пословну културу, поверење, иновације, правну сугурност, тржишну оријентисаност и мобилност свих актера који утичу на његову ефикасност. Да би поменути услови функционисали у пракси потребне су и индивидуалне способности које се односе пре свега на: пословна преговарања, научна истраживања, организацију, тимског рада, доношење исправних одлука и др., како би могли да идемо у корак са конкуренцијом. Портал се базира на размени и повезивању информација између младих људи радно мотивисаних, привредника, локалне самоуправе и стручних организација. Само у таквом окружењу може се подићи на виши ниво предузетничка култура са тенденцијом бржег и успешнијег напретка. Уколико желите да постанете учесник на радионицама у прилогу вам је ПРИЈАВА: ПРИВРЕДНИК.
Наша мисија је:
Наши циљеви су:
ПОДСТИЧЕМО И НАГРАЂУЈЕМО
Домаће младе привреднике тако што им откупљујемо производе или услуге и поклањамо њиховим потенцијалним купцима. У плану су и награде изненађења од стране спонзора.
ПРЕПОРУЧУЈЕМО
Пошаљите нам Ваше пословне видео садржаје или дајте коментар за већ постојеће. То вам неће одузети много времена а добићете повратни одговор који ће Вам сигурно бити од користи.
РЕФЕРЕНЦЕ
Давне 2004 год. организоване су радионице са младим дипломираним економистима на тему: “Како развити и усмерити лични потенцијал”. Неки од тих учесника добили су стална запослења а неки постали искусни привредници који су се придружили нашем програму.
© Razmena znanja – 2019. All rights reserved.